Wyborowa piątka: Powrót do szkoły

No Comments
Wrzesień, jak zawsze, zaskoczył uczniów powrotem do szkolnych ławek. Plan lekcji ogłoszony, podręczniki kupione, ale nie możemy zapominać o własnej, czytelniczej przyjemności. Z tej okazji, mam zaszczyt zaprezentować Wam nowy cykl publikacji "Wyborowa piątka", którego pierwsza treść, będzie dotyczyć właśnie szkoły. 

Większość z Was pewnie kojarzy słynne "Top 5 Wednesday". Inicjatywa ta powstała na portalu Good Reads dzięki GingerReadsLainey. Idea ta ma na celu wybieranie  w każdym tygodniu książek, pod ustalone przez Lainey kategorie. Chociaż moja "Wyborowa piątka", nie będzie cyklem systematycznym, a jedynie okazjonalnym urozmaiceniem treści bloga, zachęcam do zapoznania się z jej treścią, a nawet, jeżeli macie ochotę, wzięcia udziału oraz wyznaczeniu własnych piątek!

Nie przedłużając, przedstawiam Wam pięć książek, które umilą powrót do szkoły i związanych z tym obowiązków. Oczywiście elementem łączącym wszystkie tytuły, jest motyw nastoletniego życia, zabarwionego dźwiękiem lekcyjnego dzwonka! 


Ta nietypowa, podsycona specyficznym poczuciem humoru powieść, każdemu kto po nią sięgnie, przybliży postać Rudolfa Gąbczaka. Nastolatka nietuzinkowego, narcystycznego, o wielkich ambicjach i niedorównującym im wzroście. I chociaż życie tego młodzieńczego „amanta” nie jest łatwe, brnie on przez jego trudy z podniesioną głową, nie zawsze ucząc się na błędach.


Gdy na terenie Australii wybucha wojna, a wróg zorganizował niespodziewany nalot, grupka młodzieży, wraz z główną bohaterką i narratorką powieści – Ellie, spędza wakacje w Piekle. Oddalonym od cywilizacji, górskim obozie, który z miejsca chwilowego wypoczynku, zamienia się w bazę i schronienie dla nieletnich ocalałych. Od teraz, każda chwila, każda podjęta decyzja, może zaważyć o przyszłym życiu.

Mimo tematyki wojennej, która stanowi fundament powieści, John Marsden, za pośrednictwem Ellie, porusza wiele tematów, nawet tych błahych, dotyczących młodzieży. Pierwsze miłości, plany na przyszłość, relacje z rodzicami, czy rówieśnikami, przy okazji ucząc nas jak konstruowania prymitywne bomby.


Chociaż o powieściach Gayle Forman krążą różne opinie, to historia zbuntowanej Brit wyjątkowo przypadła mi do gustu. W tej powieści wszystko jest odrobinę inne, trudniejsze. Nastolatki, problemy, a przede wszystkim, sama placówka Red Rock, czyli ośrodek terapeutyczny, w którym można odkryć więcej patologii i odstępstw od moralności, niż w samych osadzonych.


Ta wyjątkowo bolesna, ukazująca ludzkie słabości, powieść polskiej pisarki Anny Onichimowskiej, pozostaje w pamięci każdego, kto chociaż raz po nią sięgnął. Tematyka narkomanii przybliżająca destrukcyjne działanie nałogu nie tylko na zaangażowane jednostki ale także najbliższe środowisko osób uzależnionych, wciąga i porusza bez reszty. Mimo kilku nieścisłości fabularnych, bardzo gorącą polecam zapoznanie się z historią Niwickich, szczególnie starszym czytelnikom, którzy być może, zetkną się z problemem osobiście.


Pozostając w kręgach powieści dotykających problemy nieco dojrzalsze, zachęcam Was do zapoznania się z „debiutancką” powieścią J.K. Rowling, gdzie tematyka małomiasteczkowej fasadowości i drobnych, sąsiedzkich intryg, zmierza do nieuniknionego, punktu kulminacyjnego. Zaścianku, w którego obrębie, czyny pojedynczego człowieka oddziaływają na innych.

W historii bazującej na różnorodnej społeczności, nie może zabraknąć młodzieży. I to właśnie dzięki młodemu narybkowi Pagford, całość staje się rozbudowana, pełnowymiarowa.

   Mam nadzieję, że chociaż jedna z wymienionych przeze mnie pozycji przypadnie Wam do gustu, oraz postanowicie po nią sięgnąć. Ponownie, zachęcam także do stworzenia własnych list (o czym poinformujecie zostawiając link w komentarzu), a także zasugerujcie przyszłą tematykę „Wyborowej piątki”.

Niech moc zawsze Wam sprzyja!
Next PostNowszy post Previous PostStarszy post Strona główna

0 komentarze

Prześlij komentarz